Vážení zákazníci, rádi bychom Vás informovali, že dne 8.5.2024, během státního svátku, nebudeme zpracovávat objednávky. Vaši objednávku budeme kompletovat a odesílat hned následující pracovní den. Děkujeme Vám za pochopení.

Odborné

Podpora Zdravého Kardiovaskulárního Systému

              Kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Důvodem bývá hlavně nevhodný životní styl. Kardiovaskulární zdraví ÚVODNÍ OBRÁZEK (2)-minhraje klíčovou roli ve zajištění celkového zdraví a pohody jednotlivce. Zdravý kardiovaskulární systém je základem optimálního fungování celého těla, a proto je důležité věnovat mu dostatečnou péči. V tomto článku se zaměříme na různé strategie a doporučení, jak podpořit zdravý kardiovaskulární systém, jaký vliv má výživa, sport, otužování a další faktory na kardiovaskulární zdraví, jakým způsobem eliminovat rizikové faktory a jaké jsou nejčastější kardiovaskulární nemoci.

              Kardiovaskulární systém je uzavřenou transportní soustavou, která se podílí na přenosu látek (dýchacích plynů, živin, hormonů), propojuje všechny orgány v těle, účastní se imunitních reakcí a přispívá k udržování homeostázy (stálosti vnitřního prostředí). Skládá se z krevních cév a srdce.

 

 

ZÁKLADNÍ PRINCIPY PODPORY KARDIOVASKULÁRNÍHO ZDRAVÍ

 

5-minZdravá strava:

  • Konzumace vyvážené stravy bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, zdravé tuky (např. extra panenský olivový olej, avokádo, semínka), tučné mořské ryby alespoň 2x týdně a ořechy je základem pro zdravý kardiovaskulární systém.
  • Omezit příjem soli, nasycených tuků a rafinovaných cukrů.

Pravidelná fyzická aktivita:

  • Pravidelné cvičení má mnoho přínosů pro kardiovaskulární zdraví, včetně snížení rizika kardiovaskulárních chorob, podpory zdravého srdečního rytmu, diabetu II. a udržení zdravé hmotnosti.
  • Doporučuje se minimálně 150 minut aerobní aktivity týdně a také silové cvičení pro posílení svalů a kostí.
  • Zkuste zvýšit a zařadit pohyb v rámci celého dne. Pokud je to možné, více choďte pěšky (do práce, do gymu,..). Pokud jezdíte autobusem, vystupte vždy o zastávku dříve a projděte se (do uší si můžete dát sluchátka s hudbou, podcastem či audioknihou pro zpříjemnění chůze). Snažte se taky neparkovat autem co nejblíže vchodu.

Kontrola hmotnosti:

  • Udržení zdravé hmotnosti je důležité pro prevenci mnoha kardiovaskulárních onemocnění, jako je hypertenze, srdeční choroby a cukrovka II. typu.
  • Toho lze dosáhnout kombinací zdravé stravy a pravidelné fyzické aktivity.

Omezení stresu:

  • Chronický stres může mít negativní vliv na kardiovaskulární systém. Praktikování relaxačních technik jako je jóga, meditace a dechové cvičení nebo pravidelné relaxační činnosti může pomoci snížit stresovou zátěž.

Otužování:

  • Studené sprchy, ledové vany, saunování, chůze venku naboso, střídání studené a teplé vody, kryoterapie nebo jiné formy otužování mohou posilovat posilovat cévní systém a zlepšovat průtok krve celým tělem. Důsledkem je lepší zásobování tkání živinami a kyslíkem, a urychlení regeneračních procesů.

 

Eliminace Rizikových FaktorůÚVODNÍ OBRÁZEK (1)

  • Kouření: Kouření tabáku zvyšuje riziko srdečních chorob a cévních onemocnění. Když přestanete kouřit, snižuje se toto riziko významně.
  • Vysoký cholesterol: Vysoké hladiny LDL cholesterolu mohou vést k tvorbě aterosklerotických plátů a zvyšovat riziko srdečních chorob. Omezit příjem nasycených tuků a konzumovat potraviny bohaté na vlákninu může pomoci snížit hladiny LDL cholesterolu.
  • Vysoký krevní tlak: Kontrola krevního tlaku je klíčová pro prevenci cévních onemocnění. Zdravá strava a cvičení mohou pomoci udržet krevní tlak v normálních hodnotách.

Sodík (sůl)

Sůl je nedílnou součástí našeho jídelníčku. Průměrná spotřeba soli ve vyspělých zemích je 3 - 8g (dle některých zdrojů dokonce 9 - 13g) denně. Sodík je v soli zastoupen cca 40%, tj. Ve 2,5g soli je 1g sodíku. Přičemž doporučený příjem soli je do 5g / den. Sodík je osmoticky aktivní molekula, která na sebe váže vodu. Při zvýšeném příjmu sodíku v organismu dochází k retenci vody. Současně jeho zvýšený příjem způsobí vzestup osmolality, na což reagují osmoreceptory zvýšeným pocitem žízně a následně dojde ke zvýšenému příjmu tekutin. Současně dochází ke zvýšenému vyplavování antidiuretického hormonu, který omezí diurézu. Při opakovaném chronickém zvýšeném příjmu sodíku dojde ke stabilizaci této rovnováhy a vzestupu arteriálního krevního tlaku. 

Sůl je součástí prakticky všech vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Doporučujeme tyto potraviny nekonzumovat a nebo v minimálním množství. 

Kardiovaskulární Nemoci6-min

Mezi nejběžnější kardiovaskulární nemoci patří:

  1. Ischemická choroba srdeční (ICHS): Způsobena ucpáním nebo zúžením koronárních tepen, což může vést k bolesti na hrudi (angině pectoris) nebo infarktu myokardu (srdečnímu infarktu). Infarkt myokardu vznikne zúžením nebo ucpáním cévy nebo vznikem krevní sraženiny (trombus), a tak se přeruší zásobování krve do srdce.
  2. Cévní mozková příhoda (CMP): Obstrukce nebo krvácení do mozku může způsobit CMP, což může mít za následek trvalé neurologické poškození.
  3. Hypertenze: Vysoký krevní tlak může vést k různým komplikacím, včetně srdečních onemocnění, cévních mozkových příhod a selhání ledvin.
  4. Ateroskleróza: Tvorba aterosklerotických plátů v cévách může omezit průtok krve a zvyšovat riziko ucpání nebo prasknutí cévy.
  5. Cholesterol a dyslipidemie: dyslipoproteinemie je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů aterosklerózy.

 

 

 

 

 

DOPLŇKY STRAVY A POTRAVINY NA PODPORU KARDIOVASKULÁRNÍHO ZDRAVÍ 

 

OMEGA 3 MK

Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny jsou důležité pro správnou funkci očí, mozku a srdečně-cévního systému. Pro lidskou fyziologii jsou důležité zejména kyselina α-linolenová (ALA), kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). ALA se vyskytuje v rostlinách, zatímco DHA a EPA se nacházejí v mořských tučných rybách a řasách. Mezi nejbohatší zdroje rostlinných olejů obsahujících ALA patří lněná semínka a vlašské ořechy, případně chia a konopná semínka. Zdrojem EPA a DHA v lidské stravě jsou především tučné ryby: makrela, sardinky, losos, sleď, siven, atd. Vůbec nejbohatším zdrojem EPA a DHA jsou tresčí játra. Pokud nemáte v jídelníčku dostatek omega 3 ze stravy, doporučujeme suplementaci ve formě kapslí nebo oleje.

Koláž na web (1200 x 370 px) (7)-min 

Prospěšné účinky Omega-3 mastných kyselin

  • Zdraví srdce: Omega-3 mastné kyseliny mají pozitivní vliv na srdeční zdraví. Studie ukazují, že konzumace omega-3 může snížit riziko srdečních onemocnění tím, že snižuje hladinu triglyceridů, reguluje krevní tlak a zlepšuje hladinu "dobrého" cholesterolu (HDL).
  • Podpora mozku a duševního zdraví: DHA, jedna z hlavních omega-3 mastných kyselin, je důležitá pro zdraví mozku a nervového systému. Konzumace DHA je spojena s lepší kognitivní funkcí, prevencí demence a snížením rizika depresí a úzkosti. 
  • Zánětlivé onemocnění: EPA a DHA mají silné protizánětlivé vlastnosti, což může být užitečné při léčbě zánětlivých onemocnění, jako jsou revmatoidní artritida, Crohnova choroba a lupus.
  • Zdraví očí: DHA je klíčová pro zdraví očí, zejména sítnice. Pravidelná konzumace omega-3 mastných kyselin může pomoci chránit před očními onemocněními spojenými se stárnutím, jako je degenerace makuly.
  • Zlepšení sportovního výkonu: Některé studie naznačují, že omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci zlepšit sportovní výkon tím, že snižují zánět a zlepšují průtok krve do svalů.

 

L-ARGININE_ L-ARGININ  kdo-min

L-arginine může být podporou pro kardiovaskulární zdraví. Pomáhá rozšiřovat cévy a tím zlepšovat průtok krve v cévách a chránit tak před vznikem aterosklerózy (ucpávání cév).To může vést ke snížení rizika srdečních chorob jako je infarkt a mrtvice. Studie a meta-analýzy ukazují, že použití L-argininu poskytuje významné pozitivní přínosy pro snížení systolického a diabolického krevního tlaku u hypertenzích dospělých. Více info v našem článku K čemu je dobrý L-arginine?

 

IBIŠEK

Omega 3-minIbišek není pouze okrasná rostlina, ale také ceněný léčivý bylinný doplněk, který může pozitivně ovlivnit kardiovaskulární zdraví. Jeho schopnost snižovat krevní tlak a chránit cévy před poškozením ho činí cenným pomocníkem při prevenci srdečních onemocnění. Pravidelná konzumace ibišku by mohla být jednou z cest k udržení zdravého srdce a cév.

Kromě čaje lze ibišek použít i jako přísadu do smoothie, džusů nebo ho přidat do salátů pro jeho léčivé účinky.

 

DRASLÍK (POTASSIUM)

Draslík (potassium) je minerál, který se podílí na mnoha základních tělesných funkcích včetně optimalizace krevního tlaku, svalových kontrakcí, nervových impulzů, trávení, srdečním rytmu, rovnováhy pH a vody v těle. Zvýšený příjem draslíku  redukuje arteriální hypertenzi.  Draslík je obsažen zejména v zelenině a ovoci, proto by měl být denní příjem zeleniny a ovoce u hypertonika vyšší než u zdravého jedince (cca 0,5 - 1kg). Nedostatek draslíku se může projevit extrémní únavou, svalovou bolestí, křečemi, nepravidelným srdečním tepem, zácpou, nevolností nebo zvracením. Draslík je hlavním elektrolytem, který určuje množství vody v buňkách (40% z celkového množství v těle). 

Podílí se na pohybu svalů.

  • Společně se sodíkem pomáhá udržovat hladinu tekutin v těle.
  • Zodpovídá za pravidelný srdeční rytmus a reguluje krevní tlak.
  • Působí jako přírodní diuretikum (močopudně) a pomáhá odvádět toxiny z těla.
  • Podporuje funkci nervového systému.
  • Hraje roli při svalových kontrakcích.
  • Ovlivňuje syntézu bílkovin a glykogenu. 

Zdroje draslíku:

  • Ovoce: Banány jsou dobrou zásobou draslíku, stejně jako avokádo, kiwi a pomeranče.
  • Zelenina: Mrkev, brambory, špenát a rajčata jsou bohatými zdroji draslíku.
  • Luštěniny: Fazole, čočka a hrách jsou výbornými zdroji draslíku.
  • Mléčné výrobky: Mléko a jogurt obsahují také určité množství draslíku.

 

HOŘČÍK (MAGNESIUM)

Hořčík je minerál nezbytný pro mnoho funkcí v těle, včetně regulace svalového a nervového systému, tvorby kostí a metabolismu. Je důležitý pro zdraví srdce a cév z několika důvodů:

  • Regulace srdečního rytmu: Hořčík je nezbytný pro správnou funkci srdečního svalu a přenos elektrických signálů, což pomáhá udržovat normální srdeční rytmus. Nedostatek hořčíku může způsobit arytmie nebo jiné srdeční komplikace.
  • Podpora cévního zdraví: Hořčík má vliv na relaxaci cév, což pomáhá snižovat krevní tlak. Kromě toho může pomáhat snižovat hladinu zánětlivých markerů v krvi a zlepšovat citlivost na inzulin, což má pozitivní vliv na zdraví cév.
  • Antikoagulační účinek: Hořčík může pomáhat snižovat srážlivost krve a tím předcházet tvorbě krevních sraženin, které mohou vést k srdečním příhodám nebo mrtvici.
  • Ochrana před oxidativním stresem: Hořčík má také schopnost chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, což může být důležité pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Zajištění dostatečného příjmu hořčíku je proto důležité pro udržení zdravého srdečně-cévního systému. Dobré zdroje hořčíku zahrnují ořechy, semena, zelená listová zelenina, luštěniny a celozrnné výrobky. V některých případech může být doporučeno doplňování hořčíku formou doplňků stravy, zejména u jedinců se zvýšeným rizikem nedostatku nebo u těch, kteří mají potíže s jeho vstřebáváním z potravy. 

 

OLIVOVÝ OLEJ

Při pravidelném užívání má olivový olej vynikající účinky na celý kardiovaskulární systém, zlepšuje stav a průchodnost cév, pomáhá snižovat krevní tlak. O léčebných účincích olivového oleje se dá ale hovořit pouze u kvalitního panenského oleje nejlépe v bio kvalitě, nikoliv u levného rafinovaného oleje.

 

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ DOPLŇKY STRAVY V SEKCI KARDIOVASKULÁRNÍ ZDRAVÍ.

 

SHRNUTÍ NA ZÁVĚR

  • Dostatečně se hýbejte. Zařazujte více chůzi, kardio cvičení a silové cvičení.
  • Jezte dostatek zeleniny a ovoce. Střídejte druhy ovoce a zeleniny. 
  • Zařaďte minimálně 2x v týdnu tučnou mořskou rybu. Zkuste hlídat zdroj a kvalitu. Pokud tento příjem nepokryjete, zařaďte OMEGA 3 v doplňku stravy.
  • Přidejte si do jídelníčku oleje lisované za studena, zejména extra panenský olivový olej v bio kvalitě  a také semínka (konopná, lněná, chia..)
  • Eliminujte stres, případně na tom pracujte pomocí dechových cvičení a meditace.
 
K čemu je dobrý L-ARGININE?

L-ARGININEL-ARGININ HCL (2)-min

L-arginine je tzv. podmíněně esenciální aminokyselina. To znamená, že si ji naše tělo dokáže vytvořit samo, ale pro všechny toto množství nemusí  být dostatečné a ideální. Obzvlášť s přibývajícím věkem se ukazuje, že se jeho tvorba v těle snižuje a zvýšenou potřebu argininu máme i při rychlém růstu, nemoci nebo zranění. Je tedy důležité ho přijímat i ze stravy (najdeme ho třeba v mase, rybách, vejcích, mléčných produktech, sóje, ořeších, semínkách,..). Jeho suplementace se vyplatí u sportovců, u osob se sníženou imunitou, u lidí s kardiovaskulárními potížemi a u pánů s erektilní dysfunkcí. Pojďme se společně mrknout na to, co to L-arginine vůbec je, na jeho příznivé efekty na náš organismus a proč jsme do Swaglift L-arginine přidali i HCL.

 

 

CO TO VLASTNĚ JE a JAKÉ JSOU JEHO BENEFITY?

L-arginine je prekurzor oxidu dusnatého (NO), který pomáhá zvýšit průtok krve v cévách, podporuje také pružnost cév a okysličení svalů. To vede k rychlejšímu dodání živin do svalových tkání a tzv. napumpování. Těchto účinků můžeme krásně využít právě při sportu, jelikož nám to může napomoct zlepšit výkon a vytrvalost během cvičení. Z benefitů argininu se můžou těšit jak siloví tak i vytrvalostní sportovci. L-arginine je také důležitý v regeneračních procesech a pro tvorbu svalové hmoty. L-arginin je kritický v době nemoci a traumatu. Potřeby L-argininu se za těchto okolností výrazně zvyšují.

 

Suplementace L-argininem může být i podporou kardiovaskulárního zdraví. Jak již bylo řečeno, L-arginin pomáhá rozšiřovat cévy a tím zlepšovat průtok krve v cévách a chránit tak před vznikem aterosklerózy (ucpávání cév). To může vést ke snížení rizika srdečních chorob jako je infarkt nebo mrtvice. Studie a meta-analýzy ukazují, že použití L-argininu poskytuje významné pozitivní přínosy pro snížení systolického a diastolického krevního tlaku u hypertenzních dospělých.

 

L-arginin může pomoci zlepšit sexuální zdraví a to tak, že může zlepšit erekci u mužů. Především u těch, kteří trpí erektilní dysfunkcí. NO vytvořený z argininu je uvolňován nervovými zakončeními v penisu a způsobuje roztažení krevních cév, které je zodpovědné za erekci. Díky své schopnosti zlepšovat průtok krve může vést k pevnějším a trvanlivějším erekcím. Při léčbě se využívá doplňků s L-argininem, případně s L-citrulinem. Arginin se v těle enzymaticky štěpí na oxid dusnatý a citrulin se v těle štěpí na arginin, který se poté opět štěpí na oxid dusnatý. Pro maximální účinek je tedy vhodná i kombinace těchto dvou suplementů.

 Koláž na web (1200 x 370 px)

L-arginin hraje důležitou roli v podpoře imunitního systému a také podporuje hojení ran. Arginin je prekurzorem pro tvorbu dusíkatých oxidů (NOx), které jsou důležité pro regulaci imunitní odpovědi a zánětu. Působí také na hladké svalstvo, což hraje roli při posouvání potravy dále ve střevech.

 

K využití oxidu dusnatého dochází i v nervové soustavě, kde má roli v učení a podpoře paměti. NO, který se produkuje z L-argininu, působí také jako neurotransmiter a modulátor v mozku. Má vliv na několik aspektů mozku, včetně dlouhodobé potenciaci, procesu, který je základem pro učení a paměť. Je zde několik teorií, které naznačují, že L-arginin by mohl zlepšit kognitivní funkce díky své roli v syntéze NO a zlepšení cévního zdraví mozku, což by mohlo podporovat lepší průtok krve a dostatečné okysličení mozkových tkání. Avšak klinické studie potvrzující tyto efekty jsou omezené, a tak je třeba další výzkum, aby byly tyto účinky plně pochopeny a potvrzeny.

 

L-arginin je rovněž důležitý pro produkci růstového hormonu, který je vylučován hypofýzou. Arginin stimuluje sekreci růstového hormonu, který má širokou škálu pozitivních účinků na tělo, včetně podpory svalového růstu, zvýšení metabolismu tuků a podporu celkového hojení a regenerace těla. V klinických studiích bylo ukázáno, že administrace L-argininu může zvýšit hladinu cirkulujícího růstového hormonu u některých jedinců, zejména když je přijat v dávce, která je dostatečně velká a na lačno.

 

_ L-ARGININ  kdo-minCO ZNAMENÁ TO ,,L“ VE SLOVĚ L-ARGININE? 

Písmeno "L" ve slově L-arginin odkazuje na konfiguraci molekuly, konkrétně na to, že má tzv. levotočivou optickou aktivitu, ale pro nás je podstatné hlavně to, že tato "L" forma je přirozenou a biologicky významnou formou aminokyselin. L-aminokyseliny jsou přirozenou formou aminokyselin nalezenou v proteinech všech živých organismů.

 

JAK L-ARGININ UŽÍVAT?

Doporučujeme dávkovat 5g (1 odměrku) 30-60 min před silovým tréninkem a pro maximalizaci účinku kombinovat s L-CITRULINEM. Tyto látky působí synergicky a dojde tak k maximálnímu zásobení svalů krví. Po tréninku můžete také využít kombinaci s l-glutaminem. Pro podporu krevního oběhu a snížení krevního tlaku můžete dávku 5 - 10g  rozložit až do třech rovnoměrných dávek v průběhu celého dne.

PROČ JSME ZVOLILI FORMU HCL?

L-arginin HCL je jednou z forem L-argininu. Tato forma se preferuje před jinými formami kvůli lepší stabilitě a využitelnosti. HCL forma argininu může být také šetrnější k žaludku, což může být důležité pro jedince, kteří mají citlivější žaludek. Koupíš ho tady, stačí kliknout.

 

MÁ NĚJAKÁ NEGATIVA?

Při užívání L-argininu byste měli být opatrní, pokud užíváte také léky proti erektilní dysfunkci, jako je sildenafil (Viagra) nebo tadalafil (Cialis). L-arginin může způsobit pokles vašeho krevního tlaku, takže i pokud máte nízký krevní tlak nebo užíváte léky na kontrolu krevního tlaku, měli byste se před jeho vyzkoušením poradit s lékařem. Se svým lékařem se také poraďte, pokud jste prodělali mrtvici nebo srdeční infarkt.

 

 

 

 

https://doi.org/10.1016/j.jcm.2016.06.002

https://doi.org/10.1080/00926230390155104

DOI: 10.1016/j.jsxm.2018.12.002

PMID: 33587327

PMID: 32370176

Jak zlepšit spánek

Proč je spánek důležitý pro naše zdraví?

Spánek je jedním z nezbytných pilířů lidského zdraví a celkové pohody. Je to období, kdy tělo odpočívá a regeneruje, zatímco mozek zpracovává informace a ukládá vzpomínky. Nedostatek spánku nebo špatná kvalita spánku mohou mít závažné důsledky pro fyzické i duševní zdraví jedince.

Důvody, proč je spánek důležitý:

  • Regenerace těla: Během spánku se tělo opravuje a regeneruje. Dochází k opravám tkání, zvyšuje se hladina růstového hormonu a obnovuje se imunitní systém. Díky tomu je spánek klíčový pro fyzickou regeneraci.
  • Podpora duševního zdraví: Kvalitní spánek je nezbytný pro duševní rovnováhu. Nedostatek spánku může zvýšit riziko vzniku úzkostí, deprese a dalších duševních poruch.
  • Kognitivní funkce: Spánek má klíčový vliv na kognitivní funkce, jako je paměť, učení, rozhodování a koncentrace. Kvalitní spánek je nezbytný pro optimální fungování mozku a jeho schopnost zpracovávat informace.
  • Regulace emocí: Dobrý spánek je spojen s lepší schopností regulovat emoce a vyrovnávat se se stresem. Nedostatek spánku může vést k emocionální nestabilitě a snížené schopnosti řídit své emoce.

Jak zlepšit spánek:2-min

  • Vytvořte si pravidelný spánkový režim: Snažte se chodit spát i vstávat ve stejnou dobu každý den, i o víkendech. Pravidelný spánkový režim pomůže synchronizovat vaše biologické hodiny a zlepší kvalitu spánku. I když je lákavé si o víkendu přispat, raději to nedělejte. Spánek se bohužel nedá naspat do zásoby. Spěte 7 – 8 hodin každý den!
  • Kofein: Kofein obsažený v kávě, yerba maté, GGBoosteru nebo Králičí Krvi má stimulační účinky a může způsobit potíže s usínáním, zejména pokud je konzumován v pozdějších odpoledních nebo večerních hodinách. Doporučujeme proto omezit příjem kofeinu v průběhu pozdějšího odpoledne a večera, jelikož se kofein odbourává i několik hodin.
  • Vyhýbání se modrému světlu: Modré světlo, které vydávají elektronická zařízení jako jsou chytré telefony, TV, čtečky, tablety nebo počítačové obrazovky, může narušit přirozený spánkový cyklus. Modré světlo potlačuje tvorbu melatoninu, hormonu odpovědného za regulaci spánkového cyklu, což může vést k potížím s usínáním a narušenému spánku. Nošení brýlí blokujících modré světlo ve večerních hodinách může pomoci chránit oči před negativními účinky modrého světla a podpořit přirozený spánek. Večer také není vhodné svítit stropními žárovkami (evokuje slunce). Používejte spíše přízemní lampičku s oranžovým či červeným spektrem (evokuje oheň). Modré světlo ale není nic špatného, je součástí slunečního svitu. Proto je velmi důležité vystavit se modrému světlu hned ráno, aby došlo k dostatečnému a kvalitnímu probuzení.
  • Úplná tma: V místnosti, kde spíte, byste měli mít ideální podmínky na spaní. Vhodná je úplná tma. Žádné svítící kontrolky, blikající wi-fi modem, svítící hodiny nebo světlo z ulice. Nejlepší jsou blackoutové závěsy či rolety a všechny kontrolky přelepit, aby vás světlo nevyrušovalo. Pokud nemáte možnost úplné tmy a nebo třeba cestujete letadlem, určitě je vhodnou volbou i maska na spaní.
  • Technika dýchání Andrewa Weila: Před spaním si vytvořte rituál, který vám pomůže uvolnit se a připravit se na spánek. To může zahrnovat čtení, poslech relaxační hudby nebo dechové cvičení 4 – 7 – 8. Tato jednoduchá technika dýchání byla vyvinutá Dr. Andrewem Weilem, známým lékařem a expertem na integrativní medicínu. Jak na to: 6-min
  1. Usaďte se nebo si pohodlně lehněte. Zavřete oči a uvolněte svaly celého těla.
  2. Dejte špičku jazyka na horní patro za zuby a nechte ji tam po celou dobu cvičení.
  3. Nádech: Pomalu a tichounce se nadechněte nosem a počítejte do čtyř.
  4. Zadržení dechu: Držte dech na sedm sekund.
  5. Výdech: Vydechněte ústy, počítejte do osmi, a současně uvolněte svaly.
  6. Opakujte: Tuto sekvenci opakujte 4 – 8x.

Tato technika dýchání může pomoci snížit stres a úzkost, uklidnit mysl a tělo a připravit vás na klidný spánek. Pravidelné používání této techniky před spaním může přispět k tomu, že se rychleji usnete a budete spát hlouběji a klidněji. Doporučuje se vyzkoušet tuto techniku pravidelně a pozorovat, jaký má vliv na váš spánek a celkovou pohodu

  • Optimální podmínky pro spaní: Do pohodlné postele s kvalitní matrací a polštářem, které podporují správnou polohu těla a minimalizují bolesti zad a krční páteře, se opravdu vyplatí investovat. Optimální teplota pro spánek se pohybuje kolem 18°C. Dobře vyvětraná místnost může pomoci udržet čerstvý a zdravý vzduch, což může přispět k lepšímu spánku. Zajištění správných podmínek pro spánek je klíčem k dosažení hlubokého, obnovujícího odpočinku a celkové pohody.
  • Jídlo před spaním: Není vhodné chodit spát s úplně lačným žaludkem, protože by vás mohl přepadnout hlad v době usínání nebo by vás dokonce mohl hlad v noci probudit. Není ale ani ideální najíst se těsně před spaním. Rozhodně byste se večer měli vyvarovat těžkým jídlům. Jako poslední jídlo dne doporučujeme lehčí jídlo 1 – 2 hodiny před spaním. Pro každého bude tento čas individuální.
  • Doplňky stravy: Kromě zavedení zdravých spánkových návyků a technik relaxace můžete také zvážit použití doplňků stravy, které mohou podpořit zdravý a regenerační spánek. Existuje několik doplňků, které byly spojeny se zlepšením kvality spánku a podporou relaxace. U nás na SWAGLIFT.COM najdete: 9-min
  1. Magnesium bisglycinát: Hojně se mluví o výhodách hořčíku pro zlepšení spánku. Magnesium bisglycinát je jednou z nejlépe absorbovatelných forem hořčíku a může pomoci uvolnit svaly a podpořit klidný spánek. Užívá se v odpoledních či večerních hodinách.
  2. Cherry Night: Instantní nápoj obsahující kombinaci aminokyseliny L-Glycinu, koncentrátu z višně obecné, extraktu z čínských datlí a hořčíku. Lze doporučit všem, kteří chtějí zlepšit kvalitu spánku a celkové zklidnění mysli.
  3. Nightcap: Nightcap je pokročilý nootropický nápoj na podporu relaxace a klidného spánku.
  4. Double Calm: Tento doplněk zajišťuje podporu při úzkosti, stresu a nespavosti.

Hackněte svůj spánek a vytvořte pro něj optimální podmínky. Spánek je základním prvkem zdravého životního stylu a jeho nedostatek může mít závažné důsledky pro celkové zdraví a pohodu. Dodržování zdravých spánkových návyků a péče o kvalitu spánku by měly být prioritou pro každého, kdo dbá o své dlouhodobé zdraví a blaho.

Proč nosit ČERVENÉ BRÝLE

BRÝLE BLOKUJÍCÍ MODRÉ SVĚTLO        A7409201

JAK JE TO S TÍM MODRÝM SVĚTLEM? ŠKODÍ NÁM?

Ano i ne. Modré světlo samo o sobě není vůbec nic špatného, pokud na nás působí ve správný čas a správné intenzitě. Modré světlo je součástí slunečního svitu. Našemu cirkadiánnímu rytmu to říká, že je den. Tím pádem nás během dne udržuje aktivní, zlepšuje nám kognitivní funkce mozku, zvyšuje bdělost, zlepšuje náladu a díky správnému nastavení cirkadiánního rytmu i zkvalitňuje noční spánek.

CO JE TO CIRKADIÁNNÍ RYTMUS?

Toto téma by si zasloužilo samostatný článek, jelikož jsou o něm napsané celé knihy. Vezmeme to tedy teď úplně jednoduše a v budoucnu se na to ještě podíváme v jiném článku.

Cirkadiánní rytmus jsou naše vnitřní hodiny. Je to přirozený rytmus našeho těla.

Když se venku začne stmívat, na sítnici oka dopadá méně modrého světla a naše tělo dostane signál, že se blíží čas večera a tedy i čas spánku. Centrální hodiny vyšlou signál do epifýzy a ta začne produkovat melatonin – spánkový hormon. Postupně se začne snižovat tělesná teplota a tělo se připraví ke spánku. Melatonin má důležitou funkci v regulaci cirkadiánního rytmu a je to zároveň jeden z nejsilnějších antioxidantů našeho těla.

Přesně naopak je tomu ráno, kdy začnou naše oči vnímat první světlo. Centrální hodiny dostanou ze sítnice signál, že se blíží den, zastaví se produkce melatoninu a tělo začne produkovat hormon kortizol, který nás nabudí a připraví na aktivní den.

Tímto způsobem za pomoci světla regulují a synchronizují centrální hodiny vnitřní a vnější čas a tedy i procesy v našem těle.

3 (1)-min 5 (1)-min

A KDY JE TEDA MODRÉ SVĚTLO ŠPATNÉ?

Modré a zelené spektrum světla ve správné intenzitě přes den je v pořádku a je pro naše zdraví prospěšné. To ale neplatí v případě, kdy v pozdních večerních hodinách koukáte do rozsvíceného telefonu, sledujete TV, svítíte žárovkami a nebo sedíte u PC a doděláváte práci či seminárku. Tato skvělá chytrá zařízení, která nám mnohdy usnadňují život, nám ho můžou tentokrát komplikovat, aniž bychom si to uvědomovali.

Modré světlo, které tato zmíněná zařízení obsahují, narušuje ve večerních hodinách produkci melatoninu (hormonu spánku).

Díky špatné produkci melatoninu dochází k narušení cirkadiánního rytmu. Velmi často tak oslabený cirkadiánní rytmus vede ke špatnému usínání či ranní letargii. Nedostatečná produkce melatoninu může mít mnoho projevů, např. výkyvy energie, nechutenství nebo naopak nadměrný pocit hladu, špatné trávení, neschopnost dosáhnout požadovaného cíle – zhubnout, nabrat svalovou hmotu, atd.

Některé projevy jsou dlouhodobějšího rázu a nemusíme je pociťovat hned. Může se jednat o rychlejší stárnutí, sníženou vitalitu, zvýšenou náchylnost na civilizační onemocnění, oslabený imunitní systém či zvýšený stres a pocit emocionální nestability.

Problémem nemusí být pouze narušený cirkadiánní rytmus ale i narušování zdraví našich očí. Modré světlo je vysokoenergetické viditelné světlo, které může mít negativní vliv na naše oči. Dlouhodobé vystavení modrému světlu může například způsobit digitální únavu očí a zvýšit riziko věkem podmíněné makulární degenerace.

 BeFunky-collage (8)-min

A CO ZELENÉ SVĚTLO? KDY JE TŘEBA HO BLOKOVAT? IMG_5617-min

Zelené světlo se nachází v oblasti viditelného světla s vlnovou délkou přibližně od 500 nanometrů (nm) do 565 nm a je tedy těsně nad modrým světlem. Podobně jako modré světlo, i zelené světlo je vyzařováno ze slunečního záření a umělých světelných zdrojů, jako jsou žárovky, mobilní telefony, počítačové obrazovky a televizory. Zelené světlo neaktivuje sítnicové dráhy tolik jako modré nebo jiné světelné paprsky, takže je méně pravděpodobné, že vyvolá migrénu. Přestože modré světlo může snižovat hladinu melatoninu dvakrát více než zelené světlo, doporučujeme se zelenému světlu před spaním vyhnout.

Ne vždy je ale zelené světlo pro tělo špatné. Pokud se tedy zrovna nechystáte spát, tak má zelené světlo kromě účinků na kolagen a pigmentaci vliv na lepší průtok krve do kůže, což podporuje hojení a omlazení. To může vést k celkovému zlepšení stavu pokožky a léčbě onemocnění, jako jsou ekzémy, dermatitida a růžovka. Pokud se vystavíte zelenému světlu v místnosti, světlo využívá své specifické vlnové délky, které pomáhají podporovat tvorbu kolagenu, snižovat záněty a zlepšovat hladinu energie. Především je však terapie zeleným světlem skvělou LED terapií při migréně a akutní i chronické bolesti. Terapie zeleným světlem snižuje chronickou bolest, úzkost a depresi. 

PROČ NOSIT ČERVENÉ BRÝLE?

Modrému světlu je vhodné se přibližně 1,5 – 2 hodiny před spaním vyhnout právě z toho důvodu, aby nedocházelo k narušování produkce melatoninu. Večer a před spaním je ideální nosit brýle s oranžovým nebo červeným zbarvením

Pokud tedy ve večerních hodinách potřebujete něco dodělat na PC, koukáte na seriál v TV, sjíždíte sociální sítě nebo koukáte na YouTube Anabolic Horse videa, určitě si brýle nasaďte, ať vaše oči nenamáháte a nenarušujete si tvorbu melatoninu. 

  • SWAGLIFT BRÝLE FLASH mají oranžová skla a dokážou odbourat 100 % modrého světla. Jelikož blokují 80% zeleného světla, jsou vhodné třeba i k večerní práci na PC.
  • SWAGLIFT BRÝLE RED VISION  - mají červená skla a dokážou odbourat 100 % modrého a 100 % zeleného světla světla.

DALŠÍ TIPY PRO ZLEPŠENÍ SPÁNKU A TVORBY MELATONINU:   7 (1)-min

  • Noste červené brýle 1,5 – 2 hodiny před spaním.

  • Ve večerních hodinách doporučujeme svítit spíše mírným slabším teplým (žlutým až červeným) světlem přízemní lampičky než intenzivními bílými stropními žárovkami.

  • Nastavte si noční (červený) režim obrazovky ve vašem telefonu – uvidíte, jak se vašim očím uleví.

  • Zakryjte všechny možné svítící kontrolky ve vaší ložnici.

  • Používejte blackout závěsy či žaluzie, aby vám nesvítilo pouliční světlo do místnosti, kde spíte.

  • Používejte masku na spaní, pokud vám to není nepříjemné.

  • Choďte spát v přibližně stejný čas.

  • Spěte minimálně 7 hodin.

  • Nejezte těsně před spaním.

Červené brýle jsou na trhu již několik desítek let. Původně měly pomáhat s migrénami. Teď přicházejí do obliby čím dál tím více pro jejich benefity. My ve Swagliftu říkáme, "červenými brýlemi dokážeš získat hodně parády za málo peněz". A pokud je nerozsedneš, zůstanou ti na celý život.

A7409171-min

JAK SI NASTAVIT ČERVENÝ REŽIM OBRAZOVKY TELEFONU?

iPhone

Nastavení → zpřístupnění → displej a velikost textu → filtry barev → zapněte barevné tónování a oba posuvníky posuňte co nejvíce doprava → dejte dvakrát ZPĚT (zpřístupnění) → zkratka zpřístupnění (úplně dole) → filtry barev → nyní 3x rychle po sobě zmáčkněte tlačítko vpravo z boku iPhonu. Hotovo.

Takhle si každý večer můžete nastavit červený režim obrazovky a nebudete tak tolik namáhat vaše oči.


Android

Aplikace Obchod Play → do vyhledávání ,,twilight“ → nainstalujte aplikaci a otevřete jí → zobrazí se info o modrém světle (přečíst nebo přeskočit) → dejte aplikaci povolení měnění barvy obrazovky → dovolit → otevře se nabídka, kde sjeďte k aplikaci TWILIGHT a aktivujte → vraťte se zpět do aplikace a zvolte, zda chcete sdílet s aplikací polohu, která je potřebná pro automatickou filtraci modrého světla podle západu slunce v dané lokalitě → aplikace zobrazí další možnost filtrovat lištu a uzamykací obrazovku → dovolit → instalované služby → TWILIGHT → aktivujte na ,,zapnuto“ → twilight → vraťte se zpět → zvolte si časy, kdy se má filtrovat modré světlo (to je na vás) → volíte si teplotu barvu a intenzitu.

 

 

 

 

PNG ČERVENÉ png oranžové

Jak posílit IMUNITU!

Máme tady období, kdy nastává podzim a blíží se zima. S počasím typickým pro tato roční období se začínáme stahovat do vnitřních prostor a venku na sluníčku býváme minimálně a také začíná období nemocí. Pracujeme uzavřeni v budovách a sluneční svit se k nám dostane jen skrz okno kanceláře (nebo fitka – haha). A někdy ani to ne. Pokud netrávíme dostatek času na slunci, máme chronický stres, predispozice osteoporózy nebo celkově sníženou imunitu, je třeba se zamyslet nad tím, zda by nebylo fér vůči našemu tělu doplnit nějaké vhodné doplňky stravy, které můžou mít blahodárné účinky.

Pojďme se společně podívat na to, co je to imunitní systém a co pro něj můžeme udělat, aby fungoval ještě lépe.

IMUNITNÍ SYSTÉM je mechanismus našeho těla, který nás chrání před infekcemi, nemocemi a dalšími hrozbami. Tento systém složený z různých orgánů, buněk a molekul, pracuje neustále a neviditelně, aby udržoval naše tělo v optimálním stavu. V tomto článku se podíváme na to, jak imunita funguje, proč je důležité se starat o náš střevní mikrobiom a jakým způsobem můžeme posílit naši imunitu pomocí různých strategií, včetně lipozomálních vitamínů.

Funkce imunity

Imunitní systém má za úkol rozpoznat a zneškodnit různé patogeny, jako jsou bakterie, viry, houby a paraziti, které by mohly způsobit nemoci. Toho dosahuje pomocí bílých krvinek, protilátek a dalších složek, které spolupracují na identifikaci a eliminaci cizích látek.

Velkou část našeho imunitního systému máme v našem gastrointestinálním traktu. Střevní mikrobiom jsou vlastně takové mikroorganismy v našem těle. Jsou jich stovky bilionů.

Tento ekosystém zahrnuje různé druhy bakterií, virů a další mikroby, které hrají klíčovou roli v našem zdraví. Správná rovnováha mikrobiomu je důležitá pro trávení, syntézu vitaminů a posilování imunitního systému.

Proč je důležité o mikrobiom pečovat?

Studie ukazují, že zdravý mikrobiom může mít pozitivní vliv na naši imunitu. Dobré bakterie v trávicím traktu pomáhají udržovat imunitní systém v optimálním stavu a chrání ho před nežádoucími infekcemi. Je důležité se starat o mikrobiotu tak, že budeme jíst vyváženou stravu bohatou na vlákninu, fermentované potraviny a probiotika. Určitě o tom napíšeme samostatný článek.

Co dále posiluje naši imunitu?

  1. Rozhodně zdravé a výživné jídlo bohaté na vitamíny, minerální látky a antioxidanty.
  2. Musíme zmínit i kvalitní a dostatečný spánek.
  3. Pravidelná fyzická aktivita taktéž pomáhá udržovat imunitní systém v dobré kondici.
  4. Chronický stres je takový všeobecný strašák a může oslabovat náš imunitní systém. Pokuste se proto dostat váš stres pod kontrolu.
  5. Otužování se stalo také trendem posledních let a jeho benefity se nedají popřít. Už jste vyzkoušeli správné techniky otužování?

Posilování imunity pomocí lipozomálních vitamínů

Lipozomální vitamíny jsou speciální typ vitamínů, které jsou obaleny lipidovou membránou. Tato membrána umožňuje lepší vstřebávání vitamínů do buněk a tkání, což může zvýšit účinnost vitamínového doplňku. Více v našem článku zde: Proč užívat Swaglift lipozomální vitamíny?

Již jste určitě postřehli zlato mezi našimi suplementy: Lipozomální Vitamín D3+K2, Curcumin + Vitamín C.

Vitamín D3 například hraje klíčovou roli v regulaci imunitního systému a jeho nedostatek může zvýšit riziko infekcí. Vitamín D3 je jeden z nejvíce deficitních vitaminů v naší populaci. Bohužel jeho biologická dostupnost z běžných forem doplňků stravy je relativně nízká. Lidé tedy suplementují obrovské dávky v mnohonásobku denní doporučené dávky a stejně neví, kolik vitaminu D3 se jim z něj podaří využít. V případě lipozomální formy vitaminu D3 máte jistotu, že jej vstřebáte velkou většinu z přijatého množství. 

VITAMÍN D3 + K2

TA NEJLEPŠÍ KOMBINACE

D3 a K2 společně tvoří dvojici, jejímž hlavním úkolem je udržet pohybový aparát ve skvělé formě. Zatímco vitamin D3 napomáhá ke správnému vstřebávání vápníku a fosforu, vitamin K2 se ujímá štafety a dopravuje látky přesně do míst, kde je tělo nejvíce potřebuje. 

ÚČINKY VITAMÍNU D3

  1. Podporuje imunitní systém.                                                                                        
  2. Napomáhá ke zdravému růstu a vývoji kostí, zubů a svalů.
  3. Pomáhá udržovat optimální hladiny testosteronu.
  4. Přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu.
  5. Přispívá k normální hladině vápníku v krvi.
  6. Podporuje kardiovaskulární zdraví.

ÚČINKY K2

  1. Přispívá k normální srážlivosti krve.
  2. Podporuje pevnost kostí a zubů.
  3. Může napomáhat redukovat záněty. 

Swaglift Lipozomální vitamín D3 + K2 

 

CURCUMIN + VITAMIN C

 ÚČINKY CURCUMINU

  1. Podporuje trávení.
  2. Napomáhá k normálnímu stavu kloubů a kostí.
  3. Podporuje naši imunitu.
  4. Podporuje nervový a kardiovaskulární systém.

 ÚČINKY VITAMINU C

  1. Pomáhá ke snížení únavy.
  2. Podporuje naši imunitu.
  3. Ochrana buněk před oxidativním stresem.
  4. Podporuje kardiovaskulární systém.
  5. Zlepšuje vstřebávání železa.
  6. Je důležitý pro syntézu kolagenu. 

Swaglift Lipozomální Curcumin + Vitamin C 

A PROČ VOLIT LIPOZOMÁLNÍ FORMU?

Lipozomální kombinace vitaminů zajišťuje maximální a rychlejší využitelnost látek, oproti některým tradičním formám vitamínů. Využitelnost u běžných forem je nízká a nejistá, může to být méně a někdy i více. Záleží na mnoha faktorech. Nicméně v porovnání s lipozomální formou není o čem debatovat.

Lipozomální vitamíny snadněji procházejí stěnou střeva a vstupují do krevního oběhu. Lipozomální vitamíny jsou obaleny lipidovou membránou, a tak mohou způsobit menší podráždění žaludku.

 

 

Další suplementy pro posílení imunity:

Kromě lipozomálních vitamínů existuje řada dalších suplementů, které mohou pomoci posílit imunitní systém. Patří sem například:

ZINEK: Zinek je důležitý pro funkci imunitního systému a hojení ran. https://www.swaglift.com/zdravi/balanced-zinc-complex-90-kapsli--chelatovana-forma-zinku/

ECHINACEA: Tato bylina může podporovat imunitu a snižovat riziko nachlazení. https://www.swaglift.com/zdravi/echinacea-tincture/

PROBIOTIKA: Doplňování probiotik může pomoci udržet zdravou rovnováhu mikrobiomu. https://www.swaglift.com/vyhledavani/?string=probiotika

OMEGA-3 MASTNÉ KYSELINY: Tyto tuky mohou mít protizánětlivé účinky a podporovat imunitní systém. https://www.swaglift.com/vyhledavani/?string=omega+3

 

Celkově řečeno, imunita hraje zásadní roli v našem zdraví. Starost o ní a doplňování důležitých látek, jako jsou vitamíny, může pomoci posílit obranyschopnost našeho těla a udržet nás v dobré kondici.

Pro nás jako Swaglift je kvalita a funkčnost doplňků stravy na prvním místě, a proto se brzy můžete těšit na další druhy lipozomálních doplňků stravy.

Vždy konzultujte s lékařem nebo odborníkem, než začnete užívat jakékoliv doplňky stravy, abyste zajistili, že jsou pro vás vhodné a bezpečné. V případě curcuminu opravdu nepřekračujte denní dávkování. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, či mají žlučové kameny, by se obzvlášť měli poradit se svým lékařem.

 

Proč Užívat Lipozomální Vitamíny?!

Vitamíny jsou nezbytnými živinami, které naše tělo potřebuje pro správný chod různých metabolických procesů a zachování zdraví. Mnoho z nás bere vitamíny ve formě doplňků stravy, abychom zajistili dostatečný přísun těchto důležitých látek. Nicméně, ne všechny doplňky stravy jsou stejně účinné při dodávání vitamínů do našeho těla. Proto vám přinášíme naše SWAGLIFT Lipozomální vitamíny, které představují inovativní a efektivní způsob, jak zajistit maximální vstřebatelnost těchto důležitých živin.

Výhodou lipozomálních vitamínů je jejich schopnost dosáhnout mnohem vyšší účinnosti ve srovnání s klasickými doplňky stravy. Ty jsou totiž náchylné k degradaci, hlavně v žaludku a střevech při průchodu trávicím ústrojím. To má za následek, že se část vitamínů znehodnotí nebo se vstřebá jen částečně.
Naopak lipozomální vitamíny jsou chráněny membránou, což jim umožňuje projít trávicím ústrojím prakticky bez újmy. Díky tomu dosahují vstřebatelnosti až 95 %. Jsou tedy nejlepší volbou pro ty, kteří chtějí zajistit optimální zdraví a správnou výživu. S tímto inovativním přístupem ke konzumaci vitamínů si můžete být jistí, že vaše tělo dostane maximum ze všech živin, které mu poskytujete.

Výhody lipozomálních vitamínů:

  1. Vysoká biologická dostupnost: Lipozomální vitamíny snadněji procházejí stěnou střeva a vstupují do krevního oběhu.

  2. Rychlá absorpce: Vzhledem k lipozomální struktuře může být absorpce vitamínu rychlejší ve srovnání s jinými formami.

  3. Nižší žaludeční podráždění: Vzhledem k tomu, že lipozomální vitamíny jsou obaleny lipidovou membránou, mohou způsobit méně podráždění žaludku oproti některým tradičním formám vitamínů.

  4. Efektivní přenos do buněk: Lipozomy mohou napomáhat efektivnějšímu proniknutí živin přímo do buněk díky své lipidové struktuře, která je podobná buněčným membránám.

  5. Flexibilita při kombinaci živin: Lipozomy mohou obalit různé typy molekul, což znamená, že je možné kombinovat různé vitamíny a další doplňky v jednom lipozomálním produktu.

  6. Dlouhodobá stabilita: Lipozomální vitamíny mohou mít delší trvanlivost a stabilitu, protože lipidová obálka chrání obsažené živiny před vnějšími vlivy, jako je světlo či kyslík.

  7. Lepší chuť: Některé tradiční formy vitamínů mohou mít nepříjemnou chuť nebo konzistenci, zatímco lipozomální formy mohou být a v našem případě jsou formulovány tak, aby byly chutnější a příjemnější pro konzumenta.

Lipozomy jsou malé, lipidové (tukové) váčky, které mohou efektivně obalit vitamíny a další živiny. Díky ochrannému obalu lipozomálních vitamínů mohou tyto látky rychle a snadno proniknout skrze sliznici střevního traktu a dostat se přímo do krevního oběhu. To znamená, že vitamíny jsou k dispozici tělu velmi brzy po požití. Tato dvouvrstvá fosfolipidová ochranná membrána umožňuje aktivním látkám projít trávicím ústrojím prakticky beze ztrát a bez poškození. V případě klasických doplňků stravy se v některých případech může vstřebávat jen malé procento obsažených vitamínů. U lipozomálních vitamínů je ztráta vždy minimální, a to díky jejich schopnosti efektivně pronikat do buněk těla.

 

Jak fungují SWAGLIFT Lipozomální vitamíny

Fosfolipidové pouzdro má několik důležitých funkcí. Nejdůležitější z nich je ochrana. Uvnitř vodní dutiny lipozomu se mohou nacházet rozpuštěné molekuly vitamínů nebo minerálů. Fosfolipidové pouzdro funguje jako bariéra, která chrání tyto důležité látky před předčasným vstřebáním nebo rozkladem v trávicím traktu.                               

                                   

Vitamíny jsou uzavřeny uvnitř lipozomálního pouzdra. Tímto způsobem se vitamíny dostávají nenarušené do tenkého střeva. Díky lipidové obálce lipozomů mohou být lipozomální vitamíny snadněji absorbovány střevními buňkami. Lipidová membrána lipozomu je podobná membránám střevních buněk, což usnadňuje průnik vitamínu do krevního oběhu. Jakmile jsou vitamíny absorbovány do krevního oběhu, putují k různým částem těla. Lipozomy stále chrání vitamín v krevním oběhu a zabraňují jeho rozkladu. Když lipozomální vitamíny dorazí k buňkám, lipidová obálka lipozomu umožní vitamínu snadněji proniknout buněčnou membránou. To je zvláště výhodné pro molekuly, které by mohly mít obtíže s průnikem přes buněčné membrány bez lipozomálního obalu. Jakmile je lipozom uvnitř buňky, může se rozpadnout a uvolnit vitamín, který může být poté využit buňkou.

Lipozomy, jsou mikroskopické sférické struktury vytvořené z čistých fosfolipidů, které jsou získané z vysoce kvalitního slunečnicového lecitinu bez GMO (s obsahem více než 97% fosfolipidů). Jsou tak biokompatibilní a biodegradovatelné. Lipidová vrtva lipozomů obaluje hydrofilní (vodomilné) složky. To z nich činí ideální nosiče pro přenos různých složek. Tím poskytují ochranu a zajišťují, že důležité látky se dostanou tam, kde mají být, a to bez poškození trávicím traktem. Navíc jsou naše Lipozomální vitamíny bez laktózy a neobsahují lepek ani sóju.

                                                                           

Lipozomální vitamíny jsou prospěšné pro každého z nás, bez ohledu na věk či životní styl. Mladí mohou využívat lipozomální vitamíny k posílení svého imunitního systému a zajištění optimálního růstu a vývoje. Pro sportovce, kteří trénují a tahají těžké rance, mohou lipozomální vitamíny pomoci s regenerací a udržením optimální výkonnosti. A starší generaci mohou tyto vitamíny zlepšit kvalitu života tím, že podporují správnou funkci těla a brání stárnutí.

  

Proč SWAGLIFT začal právě s produkty D3 + K2 a Curcumin + Vitamin C?

D3 + K2

Vitamín D3 je jeden z nejvíce deficitních vitaminů v naší populaci. Bohužel jeho biologická dostupnost z běžných forem doplňků je velmi různorodá a v zásadě realtivně nízká. Lidé tedy suplementují obrovské dávky v mnohonásobku denní doporučené dávky a stejně neví, kolik vitaminu se jim z něj daří využít. V případě liposomální formy vitaminu D3 máte jistotu, že jej vstřebáte velkou většinu z přijatého množství. Není tedy nutné se zbytečně extrémně předávkovávat a doufat, že tělo z této dávky alespoň něco využije.
K vitaminu D3 jsme v tomto doplňku přidali i vitamin K2, jelikož tyto dva vitamíny pracují synergicky. Vitamin D3 zvyšuje absorpci vápníku ve střevech a zatímco vitamin D3 se stará o to, aby byl vápník v těle dostatečně absorbován, vitamin K2 se ujistí, že se tento vápník usadí tam, kde je potřeba (jako jsou kosti) a zároveň pomáhá zabránit jeho usazování tam, kde by neměl být (např. v cévních stěnách a orgánech).

Curcumin + Vitamin C

Kurkumin je aktivní složkou z kurkumy (Curcuma longa), což je koření známé zejména z indické kuchyně, kde je hlavní složkou kari koření. Kurkumin dává kurkumě charakteristickou zlatavou barvu a je také zodpovědný za mnoho z jejích zdravotních výhod. Kurkumin podporuje trávení, činnost jater, stav kloubů a má celou řadu dalších pozitivních účinků. Jeho vstřebatelnost je však také velmi nízká a závisí na mnoha faktorech. Dalším potenciálním problémem je, že se ukazuje, že kurkumin by mohl být ve vysokých dávkách toxický a tak užívání vysokých dávek z běžných zdrojů kurkuminu by mohlo vést i k negativním účinkům. Nevíte tedy, zda vstřebáte kurkuminu příliš málo, nebo naopak příliš hodně.
Často se tedy kurkumin kombinuje např. s piperinem, který zlepšuje jeho biodostupnost. V případě lipozomální formy to však není potřeba a biologická dostupnost je v případě SWAGLIFT lipozomálního kurkuminu na velmi vysoké úrovni a můžete díky tomu užívat ideální dávku kurkuminu s jistotou, že nepřekročíte hranici, kdy by kurkumin mohl mít i nežádoucí vedlejší účinky.

Proto jsme tedy zvolili pro začátek hlavně tyto dva doplňky. Brzy se však můžete těšit i na další vitamíny z naší lipozomální řady!

 

 

1. GOPI, Sreerag a Preetha BALAKRISHNAN. Evaluation and clinical comparison studies on liposomal and non-liposomal ascorbic acid (vitamin C) and their enhanced bioavailability. 2021.

6 položek celkem
Zpět do obchodu